Prosím počkejte chvíli...
Nepřihlášený uživatel
Nacházíte se: VŠCHT PrahaFCHTÚOCH  → Vědecké skupiny → Skupina supramolekulární chemie → Výuka

prof. Lhoták:

- Organická chemie A,  - přednášky

 

- Supramolekulární chemie:

 
 
 
     

doc. Budka:

Struktura a reaktivita organických látek – přednášky, semináře

 
 

- Organická chemie A, B (pro studijní obor CHEMIE) – přednášky

 
 

- Organická chemie II - přednášky

 
 

 
     

dr. Kundrát:

- Organická chemie A,   - semináře

 
 

- Laboratoř organické chemie I, II

 
 

Základy farmakochemie

 
- Organická syntéza
     

Ing. Tlustý

- Organická chemie I - semináře

 

Ing. Horáčková 

- Laboratoř organické chemie I, II

 
Ing. Kortus     
Ing. Krepsová
Ing. Mamleev     
Ing. Surina

Témata dizertačních prací pro rok 2017/2018:

 
Chemie calixarenů se smíšenými můstky
(Prof. Ing. Pavel Lhoták, CSc.)
Přítomnost sirných můstkových skupin v thiacalixarenech má za následek nejen zcela nové komplexační a konformační vlastnosti, ale vede také k velmi odlišné chemii těchto calixarenových derivátů. Cílem práce je proto syntéza calixarenů obsahujících v molekule zároveň různé typy můstků, např. -S- , -CH2-, -Se-, -O-, -NR- popř. –CH2-O-CH2-, a studovat chemické, konformační nebo komplexační vlastnosti takovýchto sloučenin. Protože deriváty se smíšenými můstky by mohly vykazovat vlastnosti obou matečných systémů (např. klasického calixarenu a thiacalixarenu), podobné systémy mohou představovat zajímavý příspěvek k supramolekulární chemie makrocyklů s možnou aplikací při designu a konstrukci nových typů receptorů.

Přemostěné calixareny jako nové stavební kameny supramolekulární chemie

(Prof. Ing. Pavel Lhoták, CSc.)
Projekt se zabývá syntézou nových calixarenů popř. thiacalixarenů, jejichž molekuly jsou preorganizovány přemostěním sousedních fenolických jader. Vzniklé makrocyklické systémy představují zcela nový typ calixarenů s výrazně rigidifikovaným základním skeletem, jehož geometrie je významně pozměněna přítomným přemostěním. Lze tedy očekávat zcela jiné komplexační vlastnosti a konformační preference ve srovnání s matečnými nepřemostěnými calixareny popř. inherentní chiralitu těchto derivátů. Kombinací konkrétního přemostění s vhodnou konformací výchozího calixarenu lze získat řadu nových stavebních kamenů, užitečných pro různé supramolekulární aplikace jako je např. konstrukce nových typů receptorů, určených pro selektivní komplexaci a chirální rozpoznání.
 
     
     

Předběžná témata bakalářských prací pro rok 2021/2022:

 

Calixarenové deriváty pro chirální rozpoznání

Syntéza nových inherentně chirálních calixarenů, použitelných pro konstrukci receptorů pro rozpoznání chirálních molekul s možným využitím v medicinální chemii. Připravené receptory budou využity pro studium komplexace chirálních species.

Student bude prováděť základní syntézy organické chemie, aplikované na deriváty calixarenů. Náplní jeho práce bude syntéza, separace a charakterizace nových sloučenin, stejně jako provádění resoluce racemických směsí produktů.

 

Calixareny se smíšenými můstky

Cílem práce je příprava nových calixarenových systémů majících smíšené můstkové skupiny (např. NH, O, S, CH2). Tyto sloučeniny by mohly vykazovat nové vlastnosti (např. komplexace, konformační chování), které nejsou možné u matečných makrocyklů majících všechny můstky stejné.

Student se bude zabývat syntézou nových makrocyklických systémů s využitím nového přístupu, založeném na Michaelově adici vhodně zvolených stavebních kamenů. Správnou kombinací připravených fragmentů by mělo být možné připravit různě velké calixarenové analogy využitelné v supramolekulárních aplikacích.

 

 
   
Aktualizováno: 11.8.2022 15:15, Autor: Jan Budka

Skupina prof. Lhotáka

OR kód skupiny

 ◳ QR_Lhotak (png) → (ořez 215*215px)

×


A BUDOVA A Ústav organické chemie se nachází ve 2. patře budovy A na straně ke Studentské ulici, sekretariát ústavu – místnost A278
B BUDOVA B V 1. patře se nachází Laboratoř forenzní analýzy biologicky aktivních látek
C BUDOVA C
VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Copyright VŠCHT Praha 2014
Za informace odpovídá Ústav organické chemie, technický správce Výpočetní centrum

zobrazit plnou verzi