Prosím počkejte chvíli...
Nepřihlášený uživatel
Nacházíte se: VŠCHT PrahaFCHTÚOCH  → Vědecké skupiny → Skupina supramolekulární chemie → Výuka
iduzel: 7866
idvazba: 8932
šablona: stranka
čas: 22.2.2018 16:03:41
verze: 4219
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Obnovit | RAW

prof. Lhoták:

- Organická chemie I, II - přednášky

 

- Základy supramolekulární chemie:

 
 
 
     

doc. Budka:

Struktura a reaktivita organických látek – přednášky, semináře

 
 

- Organická chemie A, B (pro studijní obor CHEMIE) – přednášky, semináře

 
 

- Organická chemie I, II - semináře

 
 

- Laboratoř organické chemie I, II

 
     

dr. Kundrát:

- Organická chemie I, II - semináře

 
 

- Laboratoř organické chemie I, II

 
 

Základy farmakochemie

 
     

Ing. Landovský

- Organická chemie I - semináře

 

Ing. Tlustý 

- Laboratoř organické chemie I, II

 
     
     

Témata dizertačních prací pro rok 2017/2018:

 
Chemie calixarenů se smíšenými můstky
(Prof. Ing. Pavel Lhoták, CSc.)
Přítomnost sirných můstkových skupin v thiacalixarenech má za následek nejen zcela nové komplexační a konformační vlastnosti, ale vede také k velmi odlišné chemii těchto calixarenových derivátů. Cílem práce je proto syntéza calixarenů obsahujících v molekule zároveň různé typy můstků, např. -S- , -CH2-, -Se-, -O-, -NR- popř. –CH2-O-CH2-, a studovat chemické, konformační nebo komplexační vlastnosti takovýchto sloučenin. Protože deriváty se smíšenými můstky by mohly vykazovat vlastnosti obou matečných systémů (např. klasického calixarenu a thiacalixarenu), podobné systémy mohou představovat zajímavý příspěvek k supramolekulární chemie makrocyklů s možnou aplikací při designu a konstrukci nových typů receptorů.

Přemostěné calixareny jako nové stavební kameny supramolekulární chemie

(Prof. Ing. Pavel Lhoták, CSc.)
Projekt se zabývá syntézou nových calixarenů popř. thiacalixarenů, jejichž molekuly jsou preorganizovány přemostěním sousedních fenolických jader. Vzniklé makrocyklické systémy představují zcela nový typ calixarenů s výrazně rigidifikovaným základním skeletem, jehož geometrie je významně pozměněna přítomným přemostěním. Lze tedy očekávat zcela jiné komplexační vlastnosti a konformační preference ve srovnání s matečnými nepřemostěnými calixareny popř. inherentní chiralitu těchto derivátů. Kombinací konkrétního přemostění s vhodnou konformací výchozího calixarenu lze získat řadu nových stavebních kamenů, užitečných pro různé supramolekulární aplikace jako je např. konstrukce nových typů receptorů, určených pro selektivní komplexaci a chirální rozpoznání.
 
     
     

Předběžná témata bakalářských prací pro rok 2014/2015:

 

Příprava a využítí inherentně chirálních thiacalixarenů.

Elektrofilní aromatické substituce tetraalkylovaných thiacalixarenů probíhají především v jejich meta-polohách, a vedou tak ke směsi inherentně chirálních enantiomerů. Cílem této práce je pomocí chirálních alkylačních činidel rovnou připravit inherentně chirální thiacalixareny a prozkoumat jejich chování při typických substitučních reakcích horního okraje (formylace, nitrace, halogenace).

 

Základní derivatizace 2,14-dithiacalix[4]arenu a jeho homooxa analogů.

2,14-Dithiacalix[4]areny a jejich homooxa analogy představují novou a velmi slibnou skupinu supramolekulárních látek odvozených od známých calix[4]arenů. Jelikož se tyto sloučeniny podařilo připravit relativně nedávno, je jejich reaktivita zatím téměř neprozkoumána. Cílem práce budou základní derivatizace těchto molekul a studium jejich reaktivity a konformačních vlastností. Připravené deriváty budou analyzovány pomocí NMR spektrometrie a rentgenostrukturní analýzou.

 

Syntéza a reaktivita diaminocalix[4]arenu.

Ortho-azidace aminocalix[4]arenu je metoda poskytující zajímavé sloučeniny. Redukce azidové skupiny umožňuje získat chirální diaminocalixaren, který je velmi slibným derivátem pro další substituce. Práce je zaměřena na syntézu diaminocalix[4]arenu, jeji optimalizaci a následně na prozkoumání reaktivity této látky.

 
   
Aktualizováno: 12.10.2017 13:19, Autor: Ondřej Kundrát


A BUDOVA A Ústav organické chemie se nachází ve 2. patře budovy A na straně ke Studentské ulici, sekretariát ústavu – místnost A278
B BUDOVA B V 1. patře se nachází Laboratoř forenzní analýzy biologicky aktivních látek
C BUDOVA C
VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Copyright VŠCHT Praha 2014
Za informace odpovídá Ústav organické chemie, technický správce Výpočetní centrum

zobrazit plnou verzi