Prosím počkejte chvíli...
Nepřihlášený uživatel
Nacházíte se: VŠCHT PrahaFCHTÚOCH  → Vědecké skupiny → Skupina dr. Ménové → Výzkum
iduzel: 41720
idvazba: 45090
šablona: stranka
čas: 19.4.2021 13:15:25
verze: 4827
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Obnovit | RAW

Syntéza inhibitorů DC-SIGN receptoru

Syntéza inhibitorů DC-SIGN receptoru

DC-SIGN je C-lektinový receptor, který se nachází na povrchu nezralých dendritických buněk. Jeho hlavní úlohou je rozpoznat napadení organismu patogenem, a zahájit tak proces adaptivní imunitní odpovědi. Podílí se na rozpoznání celé řady patogenů: virů (HIV-1, HCV, Ebola virus, Dengue virus, coronavirus), bakterií (H. pylori, M. tuerculosis, Leishmania), plísní i parazitů. Přirozenými ligandy DC-SIGN receptoru jsou oligosacharidy s vysokým obsahem mannosy a fukosy, které se vyskytují na povrchu patogenů. Antagonisté DC-SIGN receptoru mohou inhibovat interakci těchto patogenů v počátečním stadiu infekce.

Naším cílem je syntéza molekul s vysokou afinitou k DC-SIGN receptoru, které by mohly působit jako inhibitory DC-SIGN receptoru. K tomuto účelu využíváme přístupu „fragment-based drug discovery“, tedy výstavbu složitějších molekul z jednoduchých fragmentů, které samy o sobě vykazují pouze omezenou afinitu k receptoru.

V současné době pracujeme na přípravě D-mannosových derivátů (1) s fragmenty vázanými glykosidickou vazbou a chinolonových derivátů (2a, 2b), ve kterých jsou fragmenty vázány esterovou nebo amidickou vazbou k centrálnímu chinolonu. Dále se zabýváme přípravou a optimalizací jednotlivých fragmentů.

vyzkum

Aktualizováno: 15.12.2017 19:06, Autor: Ondřej Kundrát


A BUDOVA A Ústav organické chemie se nachází ve 2. patře budovy A na straně ke Studentské ulici, sekretariát ústavu – místnost A278
B BUDOVA B V 1. patře se nachází Laboratoř forenzní analýzy biologicky aktivních látek
C BUDOVA C
VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Copyright VŠCHT Praha 2014
Za informace odpovídá Ústav organické chemie, technický správce Výpočetní centrum

zobrazit plnou verzi