Prosím počkejte chvíli...
Nepřihlášený uživatel
Nacházíte se: VŠCHT PrahaFCHTÚOCH  → Vědecké skupiny → Igor Linhart a Michal Himl → Výzkum
iduzel: 15635
idvazba: 19166
šablona: stranka
čas: 3.3.2021 13:03:37
verze: 4827
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Obnovit | RAW

Výzkum

Elektrofilní organické látky, které vstupují do organismu z prostředí a/nebo vznikají in vivo jako reaktivní metabolické intermediáty mají schopnost atakovat nukleofilní centra v proteinech a nukleových kyselinách. Tímto způsobem dochází k poškození fyziologicky důležitých proteinů i genetické informace v DNA. Poškození DNA vede k mutacím a nakonec až k iniciaci karcinogenese a k nádorovému bujení. Lze jej sledovat přímo studiem tzv. DNA-aduktů, tedy pozměněných nukleosidů, nukleotidů nebo nukleových basí, případně nepřímo, studiem aduktů s krevními proteiny, globinem a albuminem. Ty pak slouží jako biologické indikátory exposice elektrofilním látkám nebo jako indikátory poškození DNA spojeného s rizikem karcinogenity.

 
Zabýváme se chemickou stránkou interakcí cizorodých látek s důležitými molekulárními cíli v živém organismu. Našim cílem je vyvíjet metody přípravy analytických standardů pro nové metody biologického monitorování. Jde o deriváty purinových basí a některých aminokyselin (cysteinu, valinu, lysinu), které pak slouží  pro vývoj metod biologického monitorování založeného na sledování tvorby DNA-aduktů a aduktů s globinem a albuminem. Na tomto poli skupina dlouhodobě spolupracuje se skupinou dr. Jaroslava Mráze ze SZU Praha.

 

Účastníme se také výzkumu metabolismu nových syntetických drog, které se objevují na ilegálním trhu.

Aktualizováno: 12.7.2019 17:53, Autor: Ondřej Kundrát


A BUDOVA A Ústav organické chemie se nachází ve 2. patře budovy A na straně ke Studentské ulici, sekretariát ústavu – místnost A278
B BUDOVA B V 1. patře se nachází Laboratoř forenzní analýzy biologicky aktivních látek
C BUDOVA C
VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Copyright VŠCHT Praha 2014
Za informace odpovídá Ústav organické chemie, technický správce Výpočetní centrum

zobrazit plnou verzi